South Korea at the 2014 Asian Games
South Korea at the 17th Asian Games | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||
2014 Asian Games in Incheon | ||||||||||
Competitors | 831 in 36 sports | |||||||||
Officials | 237 | |||||||||
Flag bearer | Kim Hyeon-woo (opening) Yeo Hosua (closing) |
|||||||||
Medals Rank: 2 |
Gold 79 |
Silver 70 |
Bronze 79 |
Total 228 |
||||||
Asian Games history (summary) | ||||||||||
Asian Games | ||||||||||
Asian Winter Games | ||||||||||
Asian Indoor and Martial Arts Games | ||||||||||
Asian Beach Games | ||||||||||
Asian Youth Games | ||||||||||
East Asian Games history | ||||||||||
East Asian Games | ||||||||||
South Korea was the host nation of the 2014 Asian Games held in Incheon from 19 September to 4 October 2014. South Korea was represented by the Korean Olympic Committee, and the South Korean delegation was the largest in this edition of the Asian Games. The delegation of 1,068 people included 831 competitors (454 men, 377 women) and 237 officials.
Competitors from the South Korea led the bronze medal count with 84 in the general medal table. South Korea also won 79 gold medals, 70 silver medals and a total of 228 medals, finishing second on the medal table.[1]
Contents
Medal Summary
Medal Table
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Shooting | 8 | 11 | 8 | 27 |
Fencing | 8 | 6 | 3 | 17 |
Bowling | 7 | 1 | 6 | 14 |
Soft tennis | 7 | 1 | 4 | 12 |
Taekwondo | 6 | 2 | 2 | 10 |
Archery | 5 | 3 | 1 | 9 |
Judo | 5 | 2 | 8 | 15 |
Equestrian | 4 | 1 | 1 | 6 |
Sailing | 4 | 1 | 1 | 6 |
Cycling | 3 | 4 | 1 | 8 |
Wrestling | 3 | 3 | 6 | 12 |
Rowing | 2 | 5 | 0 | 7 |
Boxing | 2 | 3 | 1 | 6 |
Wushu | 2 | 2 | 3 | 7 |
Basketball | 2 | 0 | 0 | 2 |
Gymnastics | 1 | 3 | 4 | 8 |
Golf | 1 | 3 | 0 | 4 |
Badminton | 1 | 2 | 2 | 5 |
Modern pentathlon | 1 | 2 | 2 | 5 |
Canoeing | 1 | 1 | 1 | 3 |
Handball | 1 | 1 | 0 | 2 |
Field hockey | 1 | 0 | 1 | 2 |
Football | 1 | 0 | 1 | 2 |
Volleyball | 1 | 0 | 1 | 2 |
Baseball | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tennis | 1 | 0 | 0 | 1 |
Athletics | 0 | 4 | 6 | 10 |
Sepaktakraw | 0 | 4 | 0 | 4 |
Swimming | 0 | 2 | 6 | 8 |
Diving | 0 | 1 | 4 | 5 |
Table tennis | 0 | 1 | 3 | 4 |
Weightlifting | 0 | 1 | 1 | 2 |
Triathlon | 0 | 1 | 0 | 1 |
Karate | 0 | 0 | 4 | 4 |
Kabaddi | 0 | 0 | 1 | 1 |
Rugby | 0 | 0 | 1 | 1 |
Squash | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 81 | 72 | 84 | 234 |
Medalists
Multiple Gold Medalists
Name | Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
Lee Na-young | Bowling | 4 | 1 | 1 | 6 |
Park Jong-woo | Bowling | 3 | 0 | 1 | 4 |
Kim Ae-kyung | Soft tennis | 3 | 0 | 1 | 4 |
Kim Beom-jun | Soft tennis | 3 | 0 | 0 | 3 |
Kim Jun-hong | Shooting | 2 | 2 | 0 | 4 |
Son Yun-hee | Bowling | 2 | 1 | 1 | 4 |
Kim Dong-hoon | Soft tennis | 2 | 0 | 1 | 3 |
Kim Cheong-yong | Shooting | 2 | 0 | 0 | 2 |
Hwang Young-shik | Equestrian | 2 | 0 | 0 | 2 |
Lee Ra-jin | Fencing | 2 | 0 | 0 | 2 |
Jung Jin-sun | Fencing | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kim Jae-bum | Judo | 2 | 0 | 0 | 2 |
Jeon Hee-sook | Fencing | 2 | 0 | 0 | 2 |
Gu Bon-gil | Fencing | 2 | 0 | 0 | 2 |
Song Sang-wuk | Equestrian | 2 | 0 | 0 | 2 |
Choi Bo-min | Archery | 2 | 0 | 0 | 2 |
Jung Dasomi | Archery | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kim Hyeong-jun | Soft tennis | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kim Bo-mi | Soft tennis | 2 | 0 | 0 | 2 |
Joo Og | Soft tennis | 2 | 0 | 0 | 2 |
Gold Medal
Silver Medal
Bronze Medal
Archery
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Recurve
Men
Athlete | Event | Qualification Round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
||
Lee Seung-yun | Individual | 1377 | 1st Q | BYE | S. Albawardi (KSA) W 6-0 (30-24, 29-27, 28-23) |
Yong Zhiwei (CHN) L 5-6 (26-28, 27-26, 27-27, 28-29, 28-27, 9-9*) |
Did not advance | ||
Oh Jin-hyek | 1362 | 2nd Q | BYE | M. Jasim (IRQ) W 6-0 (27-25, 28-24, 30-24) |
Denis Gankin (KAZ) W 6-2 (29-30, 29-27, 28-27, 29-27) |
Atanu Das (IND) W 6-0 (29-28, 29-25, 29-28) |
Kuo Cheng Wei (TPE) W 6-0 (29-27, 29-27, 30-26) |
Yong Zhiwei (CHN) W 6-4 (27-29, 27-30, 30-27, 28-27, 27-26) |
|
Ku Bon-chan | 1362 | 3rd | Did not advance | ||||||
Kim Woo-jin | 1354 | 4th | Did not advance | ||||||
Lee Seung-yun Oh Jin-hyek Ku Bon-chan |
Team | 4101 | 1st Q | N/A | Kazakhstan (KAZ) W 6-0 (56-52, 57-44, 57-52) |
Mongolia (MGL) W 6-0 (57-49, 56-49, 55-52) |
China (CHN) L 4-5 (56-53, 55-58, 59-57, 58-59, 28-28*) |
Bronze medal match Japan (JPN) W 5-3 (57-56, 56-56, 56-58, 57-55) |
Women
Athlete | Event | Qualification Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
|||
Jung Dasomi | Individual | 1364 | 1st Q | BYE | Loc Thi Dao (VIE) W 6-2 (24-26, 28-23, 29-27, 28-27) |
Kaori Kawanaka (JPN) W 6-4 (27-28, 29-28, 30-30, 29-29, 30-27) |
Ren Hayakawa (JPN) W 7-3 (28-27, 29-30, 30-28, 28-28, 29-26) |
Chang Hye-jin (KOR) W 7-1 (30-28, 29-29, 29-28, 30-28) |
|
Chang Hye-jin | 1359 | 2nd Q | Choki Wangmo (BHU) W 6-0 (28-25, 28-20, 25-24) |
Luiza Saidiyeva (KAZ) W 7-1 (29-24, 28-24, 23-23, 28-27) |
Laxmirani Majhi (IND) W 6-2 (27-25, 27-28, 28-27, 29-28) |
Xu Jing (CHN) W 6-2 (28-28, 29-29, 29-27, 29-28) |
Jung Dasomi (KOR) L 1-7 (28-30, 29-29, 28-29, 28-30) |
||
Lee Tuk-young | 1358 | 3rd | Did not advance | ||||||
Joo Hyun-jung | 1324 | 13th | Did not advance | ||||||
Jung Dasomi Chang Hye-jin Lee Tuk-young |
Team | 4081 | 1st Q | N/A | BYE | Kazakhstan (KAZ) W 5-1 (52-51, 54-54, 51-49) |
India (IND) W 6-0 (56-50, 58-54, 56-54) |
China (CHN) W 6-0 (54-51, 56-55, 58-52) |
Compound
Men
Athlete | Event | Qualification Round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
||
Choi Yong-hee | Individual | 706 | 2nd Q | BYE | Muslim Ebrahim (KUW) W 145-134 |
Sapriatno (INA) W 146-140 |
Abhishek Verma (IND) L 142-147 |
Did not advance | |
Yang Young-ho | 701 | 5th | Did not advance | ||||||
Kim Jong-ho | 699 | 7th | Did not advance | ||||||
Min Li-hong | 695 | 12th Q | BYE | T. Siriphonh (LAO) W 143-135 |
Pavel Fisher (KAZ) W 142-137 |
Esmaeil Ebadi (IRI) L 145-149 |
Did not advance | ||
Choi Yong-hee Yang Young-ho Min Li-hong |
Team | 2106 | 1st Q | N/A | BYE | Kazakhstan W 238-231 |
Philippines W 228-227 |
India L 224-227 |
Women
Athlete | Event | Qualification Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
||
Choi Bo-min | Individual | 695 | 1st Q | BYE | V. Polonskaya (KAZ) W 138-124 |
Sri Ranti (INA) W 142-140 |
Huang I Jou (TPE) W 145-139 |
Seok Ji-hyun (KOR) W 144-143 |
Seok Ji-hyun | 695 | 2nd Q | BYE | Aye Aye Thin (MYA) W 144-136 |
P. Shende (IND) W 143-140 |
Trisha Deb (IND) W 145-140 |
Choi Bo-min (KOR) L 143-144 |
|
Kim Yun-hee | 692 | 3rd | Did not advance | |||||
Youn So-jung | 658 | 32nd | Did not advance | |||||
Choi Bo-min Seok Ji-hyun Kim Yun-hee |
Team | 2082 | 1st Q | N/A | BYE | Laos W 238WR-215 |
Iran W 229-222 |
Chinese Taipei W 229-226 |
Badminton
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Women
Mixed
Baseball
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Preliminary round
Group B
Team | Pld | W | L | RF | RA | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 3 | 3 | 0 | 37 | 0 | 1.000 |
Chinese Taipei | 3 | 2 | 1 | 25 | 11 | 0.667 |
Thailand | 3 | 1 | 2 | 14 | 35 | 0.333 |
Hong Kong | 3 | 0 | 3 | 7 | 37 | 0.000 |
22 September 18:30 |
Thailand | 0 – 15 (F/5) | South Korea | Munhak Baseball Stadium, Incheon Umpires: Ito Akihiko (JPN) |
LP: Sihamat Wissaroot | Boxscore | WP: Yoo Won-sang |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thailand | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | - | - | 0 | 2 | 2 |
South Korea | 8 | 0 | 4 | 3 | X | - | - | - | - | 15 | 13 | 0 |
24 September 18:30 |
Chinese Taipei | 0–10 (F/8) | South Korea | Munhak Baseball Stadium Umpires: Horii Akira (JPN) |
LP: Wang Yao Lin | Boxscore | WP: Cha Woo-chan | ||
HR: Kang Jung-ho (1), Oh Jae-won (1), Park Byung-ho (1) |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Chinese Taipei | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | 0 | 6 | 1 |
South Korea | 7 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | - | 10 | 14 | 0 |
25 September 18:30 |
South Korea | 12–0 (F/7) | Hong Kong | Mokdong Baseball Stadium Umpires: Feng Qifeng(CHN) |
WP: Bong Jung-keun | Boxscore | LP: Leung Ka Ho Sam | ||
HR: Min Byung-hun (1) |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 2 | 3 | - | - | 12 | 9 | 1 |
Hong Kong | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | 0 | 2 | 1 |
Semifinals
27 September 18:30 |
China | 2–7 | South Korea | Mokdong Baseball Stadium Umpires: Sakumoto Akira(JPN) |
LP: Qi Jiping | Boxscore | WP: Lee Tae-yang | ||
HR: Kang Jung-ho (1), Park Byung-ho (1) |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | 2 |
South Korea | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | X | 7 | 13 | 1 |
finals
28 September 18:30 |
South Korea | 6–3 | Chinese Taipei | Munhak Baseball Stadium Umpires: Horii Akira (JPN) |
WP: An Ji-man | Boxscore | LP: Chen Kuan Yu |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6 | 8 | 0 |
Chinese Taipei | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 1 |
Fencing
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Event | Athlete | Round of Poules | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
|||
Jung Jin-sun | Individual épée | 6 W - 0 L | Q | BYE | A. Abdullah (KSA) W 15-7 |
Minobe Kazuyasu (JPN) W 15-11 |
Lim Wei Wen (SIN) W 15-5 |
Park Kyoung-doo (KOR) W 15-9 |
|
Park Kyoung-doo | 5 W - 1 L | Q | B. Batkhuu (MGL) W 15-6 |
Dong Chao (CHN) W 11-8 |
Petrov Roman (KGZ) W 15-10 |
Nguyen Tien Nhat (VIE) W 11-8 |
Jung Jin-sun (KOR) L 9-15 |
||
Jung Jin-sun Park Kyoung-doo Park Sang-young Kweon Young-jun |
Team épée | N/A | Nepal W 45-11 |
Kyrgyzstan W 43-38 |
Vietnam W 45-25 |
Japan W 25-21 |
|||
Heo Jun | Individual foil | 4 W - 0 L | Q | BYE | H. Hassan (KSA) W 15-5 |
Son Young-ki (KOR) W 15-11 |
Yuki Ota (JPN) W 15-14 |
Ma Jianfei (CHN) L 13-15 |
|
Son Young-ki | 2 W - 2 L | Q | BYE | Cheung Siu Lun (HKG) W 15-8 |
Heo Jun (KOR) L 11-15 |
Did not advance | |||
Heo Jun Son Young-ki Kim Min-kyu Kim Hyo-gon |
Team foil | N/A | BYE | Singapore W 45-21 |
Japan L 29-45 |
Did not advance | |||
Gu Bon-gil | Individual sabre | 3 W - 1 L | Q | BYE | Vu Thanh An (VIE) W 15-10 |
Mojtaba Abedini (IRI) W 15-10 |
Sun Wei (CHN) W 15-10 |
Kim Jung-hwan (KOR) W 15-13 |
|
Kim Jung-hwan | 5 W - 0 L | Q | BYE | himamura Tomohirot (JPN) W 15-9 |
Xu Yingming (CHN) W 15-6 |
Lam Hin Chung (HKG) W 15-9 |
Gu Bon-gil (KOR) L 13-15 |
||
Gu Bon-gil Kim Jung-hwan Won Woo-young Oh Eun-seok |
Team sabre | N/A | BYE | Kuwait W 45-25 |
Hong Kong W 45-23 |
Iran W 45-26 |
Women
Event | Athlete | Round of Poules | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
|||
Choi In-jeong | Individual épée | 5 W - 0 L | Q | B. Gerelmaa (MGL) W 15-4 |
Lim Cheryl (SIN) W 15-13 |
Shin A-lam (KOR) L 10-15 |
Did not advance | |
Shin A-lam | 3 W - 1 L | Q | Xu Anqi (CHN) W 15-13 |
T. Nicole (LIB) W 15-9 |
Choi In-jeong (KOR) W 15-10 |
Sun Yujie (CHN) L 5-6 |
||
Choi In-jeong Shin A-lam Kim Myoung-sun Choi Eun-sook |
Team épée | N/A | Qatar W 45-17 |
Japan W 45-25 |
China L 19-43 |
|||
Jeon Hee-sook | Individual foil | 5 W - 0 L | Q | BYE | Miyawaki Karin (JPN) W 12-11 |
Nam Hyun-hee (KOR) W 15-7 |
Le Huilin (CHN) W 15-6 |
|
Nam Hyun-hee | 3 W - 1 L | Q | Ho Ka U (MAC) W 15-1 |
Liu Yan Wai (HKG) W 15-4 |
Jeon Hee-sook (KOR) L 7-15 |
Did not advance | ||
Jeon Hee-sook Nam Hyun-hee Oh Ha-na Kim Mi-na |
Team foil | N/A | BYE | Japan W 45-29 |
China W 32-27 |
|||
Kim Ji-yeon | Individual sabre | 4 W - 1 L | Q | BYE | Au Sin Ying (HKG) W 15-4 |
Shen Chen (CHN) W 15-11 |
Lee Ra-jin (KOR) L 11-15 |
|
Lee Ra-jin | 3 W - 1 L | Q | Lau Ywen (SIN) W 15-4 |
P. Tamara (KAZ) W 15-9 |
Li Fei (CHN) W 15-7 |
Kim Ji-yeon (KOR) W 15-11 |
||
Kim Ji-yeon Lee Ra-jin Yoon Ji-su Hwang Seon-a |
Team sabre | N/A | BYE | Hong Kong W 45-19 |
China W 45-41 |
Football
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
Pool Matches
Group A
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 |
Saudi Arabia | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 |
Malaysia | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | −2 | 3 |
Laos | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | −9 | 0 |
September 14, 2014
17:00 |
South Korea | 3–0 | Malaysia |
---|---|---|
Rim Chang-woo 27' Kim Shin-wook 78' Kim Seung-dae 82' |
Report |
Round of 16
September 25
20:00 |
South Korea | 3–0 | Hong Kong |
---|---|---|
Lee Yong-jae 59' Park Joo-ho 76' Kim Jin-su 90+3' |
Report |
Quarter-finals
Semi-finals
Final
Women
Pool matches
Group A
Team | Pld |
W |
D |
L |
GF |
GA |
GD |
Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 3 | 3 | 0 | 0 | 28 | 0 | +28 | 9 |
Thailand | 3 | 2 | 0 | 1 | 20 | 5 | +15 | 6 |
India | 3 | 1 | 0 | 2 | 15 | 20 | −5 | 3 |
Maldives | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 38 | −38 | 0 |
September 14, 2014
20:00 |
South Korea | 5–0 | Thailand |
---|---|---|
Jung Seol-bin 11' Park Hee-young 25' Yoo Young-a 60' Jeon Ga-eul 80' Choe Yu-ri 90+3' |
Report |
September 17, 2014
20:00 |
South Korea | 10–0 | India |
---|---|---|
Jeon Ga-eul 7', 40', 61' (pen.) Yoo Young-a 9', 45', 63', 65' Park Hee-young 36' Jung Seol-bin 49', 79' |
Report |
September 21, 2014
17:00 |
Maldives | 0–13 | South Korea |
---|---|---|
Report | Jung Seol-bin 9' Aminath 24' (o.g.) Lee So-dam 33' Song Su-ran 36' Park Hee-young 38' Shin Dam-yeong 61' Jeon Ga-eul 62' Kwon Hah-nul 66', 84' Yoo Young-a 69', 82' Cho So-hyun 75' Choe Yu-ri 88' |
Quarter-finals
Semi-finals
September 29, 2014
20:00 |
South Korea | 1–2 | North Korea |
---|---|---|
Jung Seol-bin 12' | Report | Ri Ye-gyong 36' Ho Un-byol 90+3' |
Bronze medal match
October 01, 2014
17:00 |
South Korea | 3–0 | Vietnam |
---|---|---|
Kwon Hah-nul 55' Jung Seol-bin 57' Park Hee-young 66' |
Report |
Shooting
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
Men
|
Women
|
Wushu
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
TaoluMen
Women |
SandaMenWomen |
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.